مشاوره ازدواج تلفنی
آموزشگاه آشپزی در تهران
تور آنتالیا
ویزای تایوان
قیمت تور کانادا
توتون پیپ
قیمت پیپ
خرید بک لینک
ساخت وبلاگ
نقش پرينترهاي سه بعدي در زمينه توليد قطعات مكانيكي كارجويان
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :Ali
تاريخ: ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت: ۰۸:۰۵:۴۲

به تازگي مطالب زيادي راجع به عملكرد پرينترهاي سه بعدي و نقش آنها در دنياي مهندسي امروز منتشر مي شود. بسياري دو تكنولوژي اينترنت اشيا و پرينترهاي سه بعدي را تكنولوژيهايي مي دانندكه تاثيرات بسيار مهمي در زندگي آينده بشر خواهد داشت و نقش آنها را همتاي تكنولوژيهايي نظير اينترنت و تلفنهاي هوشمند مي دانند. اين تكنولوژي هنوز در ايران به خوبي شناخته نشده است. اما با توجه به سرعت پيشرفت اين تكنولوژي و كاهش قيمت اين پرينترها، قطعا اين دستگاهها به زودي در بازار ايران نيز همه گير خواهد شد. اما براستي اين تكنولوژي در چه زمينه هايي تاثير گذار خواهد بود. در درجه اول اين پرينترهاي سه بعدي تاثير زيادي در صنعت طراحي قطعات مكانيكي خواهد داشت. تا 15 سال پيش براي طراحي هر قطعه مكانيكي، نياز به مدت زيادي براي تشكيل تيم پروژه حرفه اي و استخدام مهندس مكانيك و تعداد زيادي تكنسين نقشه كشي بود كه اين تيم زمان بسيار طولاني را نيز صرف طراحي و نقشه كشي از نماهاي مختلف و با زواياي مختلف مي نمود. سپس زمان و هزينه زيادي صرف تطبيق نقشه ها و تاييد نهايي و رفع ايرادات مي شد و آنگاه اقدام به نمونه سازي براي شروع تستهاي واقعي ميگرديد.

اما هم اكنون همه چيز در اين زمينه متحول شده است. با فراگير شدن نرم افزارهاي طراحي سه بعدي نظير اتوكد ،catia ،3d max و … انقلابي در زمينه طراحي قطعات مكانيكي به وجود آمده است. براي اولين بار، مهندسان طراح مي توانستند به صورت سه بعدي آنچه در ذهن دارد را بدون كمك گرفتن از تعداد زيادي متخصص ديگر طراحي كنند. اختراع پرينتر سه بعدي نيز باعث پيشرفت بزرگ ديگري شد. حالا به راحتي مي توان نقشه هاي سه بعدي را توسط پرينتر سه بعدي در ظرف چند ثانيه به يك قطعه واقعي تبديل كرد و تستهاي ابعادي و اوليه را بر روي آن انجام داد. بدين ترتيب هزينه هاي طراحي قطعات بسيار كاهش مي يابد كه به كاهش نيازمندي به استخدام تكنسين مكانيك و نقشه كش در بخشهاي طراحي انجاميده است. علاوه بر آن، باعث چابكي و سرعت اين بخش شده كه اين مسئله روي هزينه تمام شده كالا تاثير زيادي خواهد داشت.

اين پرينترها نقش زيادي را در انجام پروژه هاي معماري و عمراني نيز دارند و كارفرما مي تواند تنها با استخدام مهندس معمار و با استفاده از پرينترهاي سه بعدي نتيجه كار را در مقياس كوچك مشاهده كرده و تغييرات لازم را به سرعت در طرح نهايي اعمال كند. به اين ترتيب از دوباره كاري ها و صرف مبالغ كلان جلوگيري مي شود و پروژه نيز با سرعت بسيار بيشتري به انجام خواهد رسيد.

با توجه به پيشرفت سريع پرينترهاي سه بعدي و جنس متريال قابل  توليد در آنها مي توان انتظار داشت كه اين پرينترها، علاوه بر نمونه سازي قطعات، جايگزين ارزان قيمتي براي خطوط توليد قطعات با تيراژ پايين نيز بشوند و تحولي اساسي را در زمينه طراحي و توليد اين قطعات در جهان پديد آورند. حتي ممكن است كه ارزان بودن نيروي انساني كه تنها مزيت كشورهاي جهان سوم و فقير است را نيز به مخاطره اندازند.

منبع:
موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]