مشاوره ازدواج تلفنی
آموزشگاه آشپزی در تهران
تور آنتالیا
ویزای تایوان
قیمت تور کانادا
توتون پیپ
قیمت پیپ
خرید بک لینک
ساخت وبلاگ
نقش پتروشيمي در اشتغال كشور كارجويان
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :Ali
تاريخ: ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۴۸:۰۸

پتروشيمي گرايشي از علم شيمي است كه به ساخت مواد مصرفي از نفت و گاز مي پردازد. در حال حاضر نفت و گاز تنها كاربرد سوخت خودروها و توليد برق در جهان را ندارد، بلكه با كمك علم شيمي هم اكنون هزاران قلم ماده مصرفي از توليد انواع پارچه و پلاستيك و قطعات خودرو گرفته تا بسياري از مواد دارويي و آنتي بيوتيك از نفت و گاز بدست مي آيد. هر ساله نيز، متخصصين زيادي، از طريق استخدام شركت نفت و شركت هاي وابسته به آن، جذب گرايش پتروشيمي كشور مي شوند. نكته جالب توجه اين است كه با وجود پيشرفت سريع علم، نه تنها هيچ جايگزيني براي فرآورده هاي پتروشيمي يافت نشده بلكه اين علم با سرعت بسيار زيادي به سمت ساخت مواد تازه حركت مي كند.

اين صنعت نسبت به صنايع فولاد و نساجي، جزو صنايع جديد در جهان محسوب مي شود. اولين كارخانه پتروشيمي در ايران براي تهيه كودشيميايي در مرو دشت شيراز در سال 1342 تاسيس شد. هم اكنون، كشور ما با توليد بيش از 66 ميليون تن محصولات پتروشيمي و برنامه ريزي براي توليد 180 ميليون تن از اين محصولات براي سال 2025 يكي از قطبهاي توليد مواد پتروشيمي در جهان است. اما توسعه پتروشيمي براي ايران اهميت زيادي دارد. از جمله اين دلايل عبارتند از:

1- اين صنعت بسيار اشتغال زا است. برخلاف بسياري از صنايع ديگر، صنعت پتروشيمي به دليل اينكه خوراك صنايع پايين دستي زيادي را تامين مي كند، از اهميت فوق العاده اي در اشتغال برخورار است. اين صنعت علاوه بر استخدام مهندس شيمي به صورت مستقيم، باعث بالارفتن اشتغال بسياري از صنايع بالادستي از جمله استخدام شركت نفت و اشتغال فراوان در صنايع پايين دستي، نظير توليد لباس و كفش و قطعات پلاستيكي، صنايع بسته بندي و غيره مي شود كه اين اشتغال با توجه به جوان بودن جمعيت كشور، براي ما بسيار مهم است.

2- ايران در زمينه صنايع پتروشيمي، مزيت مطلق دارد. درحاليكه به دليل ارزاني نيروي كار ما، در بعضي صنايع مثل فولاد و خودروسازي، كشور ما داراي مزيت نسبي است. در زمينه پتروشيمي، به علت وجود گاز طبيعي و گازهاي همراه نفت در كشور ما، ايران داراي مزيت مطلق در زمينه پتروشيمي است. هزينه حمل و نقل گاز طبيعي و ميعانات گازي كه خوراك اصلي صنايع پتروشيمي به شمار مي رود، بسيار گران است. خريد گاز در ايران بسيار ارزانتر از ساير كشورهاي جهان است و براي همين بسيار مقرون به صرفه تر است كه كارخانه جات پتروشيمي در ايران تاسيس شده و محصولات توليدي به خارج صادر شود. اما توسعه اين صنعت در كشور ما، با محدوديتهاي زيادي نيز مواجه است. اولين محدوديت، كمبود نيرو متخصص در زمينه صنايع شيميايي در كشور است. بيشتر صنايع ايران متاسفانه در زمينه مونتاژ و صنايع مصرفي فعال هستند و صنايع توليد مواد اوليه شيميايي در كشور، چندان گسترده نيست. البته مي توان با سرمايه گذاري در اين صنعت، به جذب و استخدام شيمي در گرايش ها و مقاطع تحصيلي مختلف در كشور كمك كرد.

3-قيمت محصولات توليدي پتروشيمي نسبت به فروش نفت و يا گاز خام بسيار بالاتر (حدود 200 برابر) است و فروش اين محصولات به جاي خام فروشي نفت و گاز، درآمد بسيار زيادي را براي ايران به همراه مي آورد و تاثير بسيار زيادي نيز بر حجم صادرات غير نفتي ايران خواهد گذاشت.

محدوديتي كه در اين زمينه وجود دارد، اين است كه نياز صنايع پتروشيمي به سرمايه بسيار بالا است كه از عهده دولت وبخش خصوصي به تنهايي برنمي آيد و بايد نسبت به ايجاد شرايط مناسب براي شركتها و سرمايه گذاران خارجي جهت حضور در اين صنعت اقدام نمود. مسئله ديگر، مشكلات زيست محيطي گريبانگير اين صنعت است كه بايستي در هنگام انتخاب نوع تكنولوژي و محل مناسب براي ايجاد كارخانجات پتروشيمي دقت لازم را نمود.

به هر حال با توجه به مزيتهاي زياد ايران در صنعت پتروشيمي، اين صنعت يكي از راههاي مناسب براي رسيدن به توسعه و پيشرفت اقتصاد كشور است كه اميدواريم توسعه آن در دستور كار مسئولين كشورمان قرار گيرد.

منبع:

https://vatanjob.com/petroleum-industry-roles-on-employment/

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]